See dimetyylitryptamiini on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "dimetyyli",
"3": "tryptamiini"
},
"expansion": "dimetyyli + tryptamiini",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "dimetyyli + tryptamiini",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiiniin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiiniksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiiniani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiiniini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiiniltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiininani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiiniesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiiniasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiiniisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiiniltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiininasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiiniksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiiniemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiiniamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiiniimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiiniltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiininamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiiniksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiiniinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiiniltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiininanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiiniksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiiniensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiiniaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiiniansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiiniinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiiniltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiiniltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiininaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiininansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiiniksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "dimetyylitryptamiini",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "dimetyylitryptamiini",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "dimetyylitryptamiin",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish risti-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "fi",
"name": "Chemistry",
"orig": "fi:Chemistry",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"dimethyltryptamine"
],
"id": "en-dimetyylitryptamiini-fi-noun-5aM-W2L4",
"links": [
[
"chemistry",
"chemistry"
],
[
"dimethyltryptamine",
"dimethyltryptamine"
]
],
"raw_glosses": [
"(chemistry) dimethyltryptamine"
],
"topics": [
"chemistry",
"natural-sciences",
"physical-sciences"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈdimetyːliˌtryptɑmiːni/"
},
{
"ipa": "[ˈdime̞ˌt̪yːliˌt̪rypt̪ɑ̝ˌmiːni]"
},
{
"rhymes": "-iːni"
}
],
"word": "dimetyylitryptamiini"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "dimetyyli",
"3": "tryptamiini"
},
"expansion": "dimetyyli + tryptamiini",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "dimetyyli + tryptamiini",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiiniin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiiniksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiiniani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiiniini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiiniltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiininani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiiniesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiiniasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiiniisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiiniltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiininasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiiniksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiiniemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiiniamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiiniimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiiniltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiininamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiiniksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiiniinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiiniltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiininanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiiniksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiiniensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiiniaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiiniansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiiniinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiiniltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiiniltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiininaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiininansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiiniksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiinittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "dimetyylitryptamiineinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "dimetyylitryptamiini",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "dimetyylitryptamiini",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "dimetyylitryptamiin",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 8-syllable words",
"Finnish compound terms",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish risti-type nominals",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/iːni",
"Rhymes:Finnish/iːni/8 syllables",
"fi:Chemistry"
],
"glosses": [
"dimethyltryptamine"
],
"links": [
[
"chemistry",
"chemistry"
],
[
"dimethyltryptamine",
"dimethyltryptamine"
]
],
"raw_glosses": [
"(chemistry) dimethyltryptamine"
],
"topics": [
"chemistry",
"natural-sciences",
"physical-sciences"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈdimetyːliˌtryptɑmiːni/"
},
{
"ipa": "[ˈdime̞ˌt̪yːliˌt̪rypt̪ɑ̝ˌmiːni]"
},
{
"rhymes": "-iːni"
}
],
"word": "dimetyylitryptamiini"
}
Download raw JSONL data for dimetyylitryptamiini meaning in All languages combined (22.3kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-03 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.